1 2 3
O Reklamie "Bez reklamy świat, jaki znamy nie mógłby funkcjonować – a jeśli już, to na pewno nie w taki chaotyczny, często absurdalny, trudny do zrozumienia sposób…"   Peter Mayle
Archiwum tagowania: wiadomości

Fałsz i realizm

Wpis dodano: 09-02-2012, Zastosowane tagowanie: rodzaje mediów, komunikacja, wiadomości

Media mają wielką moc. Ingerują we wszystkie sfery życia. Zajmują się ekonomią, gospodarką, polityką, ale również sferą życia społecznego i prywatnego. Kreują trendy i promują nie tylko produkty, ale również przekonania i zachowania. Granica pomiędzy podawaniem faktów opartych na sprawdzonych źródłach, a próbą manipulacji jest cienka. Media działają przede wszystkim na zasadzie wzbudzania zainteresowania. Dlatego często przejaskrawiają wydarzenia i podkreślają opinie, które w danym momencie są pożądane nie dla samych mediów, ale dla określonych grup nacisku. Żyjemy w wolnym państwie i mamy prawo do podejmowania samodzielnych decyzji, ale media są narzędziem, którym wysługują się osoby, które mają w tym konkretny cel, niekoniecznie dobry dla społeczeństwa. Bezkrytyczne przyjmowanie wiadomości podawanych przez media doprowadzi do tego, że staniemy się uzależnieni od innych, którzy będą za nas podejmować decyzję. Nauczmy się przyjmować informacje z pewnym sceptycyzmem. Nie ufajmy ślepo temu, co media przedstawiają.

 

Media a edukacja

Wpis dodano: 12-02-2012, Zastosowane tagowanie: rodzaje mediów, prasa, wiadomości

Oprócz funkcji informacyjnej media mogą pełnić i pełnią rolę edukacyjną. Dostarczają bardzo bogatej wiedzy dotyczącej kraju i świata. Programy edukacyjne są bardzo zróżnicowane. Telewizja udostępnia niesamowity zbiór programów przyrodniczych, ale także z zakresu techniki, fizyki lub chemii. Szczególnym źródłem wiedzy jest Internet, który jest bogaty w niezmierzone zasoby wiedzy. Dzięki niemu nauka języków staje się łatwiejsza i przyjemniejsza. Nie jest konieczne wykupowanie drogich programów edukacyjnych, ponieważ znajdziemy również programy darmowe. Internet pozwala na bliższe poznanie postaci żyjących w przeszłości, ale rozwija również twórczość. Media pełnią również funkcję edukacyjną w inny sposób. Są bardzo ważne w profilaktyce zdrowia. Informują o zagrożeniach płynących z tłustej i ciężkostrawnej diety. Nakłaniają do okresowych badań. Społecznościowe kampanie reklamowe mają na celu walkę z nałogami, a także przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym takim jak cukrzyca lub rak. Media mówią gdzie i kiedy można za darmo przeprowadzić odpowiednie badania.

 

Chaos informacyjny

Wpis dodano: 14-02-2012, Zastosowane tagowanie: wiadomości medialne, prasa, wiadomości

Radio, telewizja, prasa, Internet – to znakomite źródła wiedzy, o ile wiemy, w jaki sposób z nich korzystać. Codziennie jesteśmy zalewani setkami informacji. Nie wszystkie są prawdziwe i nie wszystkie są przydatne. Przede wszystkim media komercyjne nie przywiązują tak wielkiej wagi do rzetelnych informacji. Dal nich ważna jest rozrywka i sensacja. Informacje są nam potrzebne do podejmowania decyzji. Nie znając sytuacji gospodarczej i ekonomicznej kraju nie podejmiemy właściwej decyzji dotyczącej kupna lub sprzedaży waluty lub akcji. Zbyt mała ilość informacji sprawia, że nie posiadamy wszystkich danych, które mogą zminimalizować ryzyko podejmowania decyzji. Dotyczy to nawet tak prozaicznych czynności, jak podejmowanie decyzji o kierunku i terminie wyjazdu na wakacje. Nadmiar informacji może być jeszcze gorszy. Napływ informacji z różnych stron, które na dodatek często nie są ze sobą zgodne powoduje chaos informacyjny, który wręcz uniemożliwia podjęcie określonego działania. Wykorzystujmy wiadomości, które są przekazywane przez najbardziej wiarygodne media.

 

Zagrożenia w Internecie

Wpis dodano: 14-02-2012, Zastosowane tagowanie: wiadomości medialne, opinie, wiadomości

Internet jest nowoczesnym medium, które daje możliwości, o jakich nam się wcześniej nie śniło. Stanowi znakomite źródło wiedzy z każdej dziedziny. Umożliwia dzielenie się opiniami, nawiązywanie kontaktów biznesowych i prywatnych. Dzięki Internetowi możemy dokonywać zakupów nie wychodząc z domu. Nie musimy iść do biblioteki, aby znaleźć biografie. Pełni funkcję edukacyjną. Przez to medium ludzie zyskują znajomych o podobnych zainteresowaniach lub łączą się w pary. Umożliwiają to fora hobbystyczne, portale społecznościowe i randkowe. Niestety poza licznymi zaletami Internet ma również swoje wady. Niesie ze sobą jeszcze najpoważniejsze zagrożenia dla dzieci i nastolatków. Dzieci, które potrafią już obsługiwać komputer i młodzi ludzie przeszukują zasoby sieci. Czasem przypadkiem, a czasem za namową znajomych trafiają na strony i fora, na których poznają ludzi. Niestety ich świadomość nie jest jeszcze na tyle ukształtowana, aby oprzeć się propozycjom spotkania, które owocują tragicznymi skutkami.

 

robert klatt zatrzymany
 
Copyright wetestweb.pl